sobota, 9 lipca 2011

healthy is sexy.

As you know I have now my summer break and everytime I have nothing serious to do I come up with awesome idea. Since today I'm going to change my life and I'm starting with changing my body.
I'm not telling that since now I'm not going to eat anything just to look like one of those skinny models from catwalks. I just want to look good and feel good about my body. I'm tired of people who say that trying to lose weight is wrong because you can get anorexia and die. Why everyone keeps saying that curvy is sexy?

Have you seen this photoshoot by Steven Meisel published in Italian Vogue (June)? He's an amazing artist and I'm absolutely in love with his pictures, but I think this session would look a way better if his models were slimmer. I don't say that sic, anorectic girls from fashion magazines are good role models for teenagers like me and my friends, but I think it shouldn't be women who are obese neither.
I think that we should stop fighting if being thin is more dangerous than being fat, because both of this sicknesses are serious and may cause death.
Love yourself and take care about your body!
Now we should try to promote being healthy. I'm trying. I resigned from eating fast food and sweets. I started to eat a lot of fresh, organic food, tones of fruit and vegetables, and I askd Gwyn to start jogging with me everyday. Each day we run something about 9 kilometers.
(Actually we mostly walk, but some day we will run the whole distance.)
Wish us perseverance <3


8 komentarzy:

 1. Zakochałam się w tym blogu -zdjęcia są niesamowite...a kanapkę mam ochotę od razu zjeść:)

  Co do sukienki, ja moją kupiłam na allegro (wpisałam coś w stylu: "sukienka zara nude"), trzymam kciuki, może jeszcze jest albo będzie:)
  Pozdrawiam, do napisania!

  OdpowiedzUsuń
 2. Love the photos, and that looks yummy!


  x Camilla

  Intothefoldfashion.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 3. też nie lubię takiego gadania, że wszystkie modelki to anorektyczki, że się głodzą, że odchudzanie się jest bleee, że grubsze są bardziej ponętne itd..... nie jestem zwolenniczką BARDZO szczupłych modelek ale szczupłych tak - uważam że lepiej prezentują się na wybiegach gdy są szczupłe, kreacje wtedy przyciągają uwagę a nie wylewający się spod bluzki biust albo wystający brzuch :/ a przecież to o strój chodzi na wybiegu, czy sesji zdjęciowej w magazynie modowym. Mówi się o modelkach "wieszaki" i to mnie jakos nie szokuje ani nie bulwersuje bo w sumie po to wychodzą na wybieg - żeby pokazać samo ubranie a nie siebie! no nie wiem ... takie jest moje zdanie, ja wolę patrzeć na szczupłe modelki na wybiegach,
  a co do postrzegania własnego siebie - najlepiej czuć się dobrze w swoim ciele i żyć w zgodzie ze swoim organizmem!

  OdpowiedzUsuń
 4. Yeah I totally believe skinny is prettier than the pictures up here, I don't know, but I just like skinnier better. And it's a really good job you started eating healthy, I just started so too
  Thanks for visiting!

  xoxo Sootjeelina <3

  OdpowiedzUsuń
 5. ale ta kanapka wygląda smacznie!! :P
  szczerze mówiąc tak się zamyśliłam nad tematem wpisu, że jakoś skoncentrowałam się na modelkach i nie zauważyłam żadnej kanapki! jak przeczytałam Wasz komentarz to się skrzywiłam (wtf?! jaka kanapka?!) i właśnie weszłam zobaczyć i faktycznie jest tu na dole jakaś kanapka :) buhahaha
  dzięki wielkie za komentarz :)

  OdpowiedzUsuń
 6. I agree so much! Because there is difference between curvy and fat and in this magazine to me, the models are very overweight and unhealthy. They do not look attractive :)
  http://cupcakesandtreacle.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 7. Nice post...i think its very true, but also agree that these are amazing shots..i love the last one so much!

  http://blaiseruby.blogspot.com/
  X

  OdpowiedzUsuń
 8. This is a really nice post, keep on with good work,
  I decided to follow you,
  mine is: http://thepileofstyle.blogspot.com
  see if you wanna do the same :)
  :*

  OdpowiedzUsuń